Всепризната истина е, че рисковете, с които се сблъскваме в ежедневието, са многобройни. Наивно е да си мислим, че можем да ги отстраним, но е препоръчително да се опитаме да ги намалим. В света на инвестициите не е по-различно – рисковете са много и това изисква от всеки съвестен инвеститор да се запознае с проявите им, а защо не и да положи усилия да ги елиминира.
Преди да се впуснем в дебрите на специфичните рискове при инвестирането, нека разгледаме една друга, по-обща категория: „житейски рискове“. В тази графа влизат рискове, свързани със загубата на работа, заболяване, семейни затруднения и други. Тези рискове, макар да не са директно свързани с инвестиционната ни политика, могат да й навредят. Например, ако загубим работата си и не сме предвидили този риск, може да се наложи да използваме част от инвестираните си средства. С това най-малкото ще загубим доходност, а в по-лошия вариант можем да понесем и наказателна лихва. За целта е препоръчително всеки да разполага с така наречения авариен фонд, който да покрива разходите за няколко месеца напред. Това ще намали значително риска от използването на инвестирани средства преждевременно при настъпването на житейски риск.
Валутният риск е възможността да загубим пари при промяната на обменния курс между две валути. Валутен риск съществува, когато приходите и разходите ни са в различни валути. Например, ако доходите ни са в левове, а част от инвестициите – в долари, можем както да спечелим, така и да загубим от валутните колебания. Когато инвестираме в инструмент, деноминиран във валута, различна от тази на дохода ни, реално заемаме две позиции – тази на инструмента (например акции) и валутна такава. Тук е важно да се отбележи, че в България валутният риск при употребата на евро е незначително малък или почти липсва, тъй като курсът на лева към единната валута е фиксиран в условията на стабилен валутен борд, подкрепен с голямо количество резерви. Казано по друг начин, ако получавате доходите си в левове и инвестирате в евро, можете да сте спокойни, че не съществува валутен риск.
Предпазването от валутен риск е много просто – не инвестирайте във валути, различни от тази, в която получавате дохода си. Изключение са случаите, в които съзнателно прогнозирате, че съответната валута ще поскъпне, с което правите двоен залог. Съществуват, разбира се, и сложни финансови инструменти, с които можете да се предпазите от промяната в даден валутен курс, но използването им не е подходящо за дребни инвеститори.
Лихвеният риск се характеризира с възможността да се претърпят загуби от неблагоприятна промяна в нивата на лихвените проценти. Ако имате пасив, който се влияе от тях, например ипотечен заем, повишаването на лихвените равнища ще доведе до по-големи разходи за обслужването му. Най-доброто, което можете да направите, е да вземете заем с фиксиран лихвен процент. Понякога обаче пазарът не предлага такива възможности или пък периодът на фиксираната лихва е ограничен само до 5-10 години. В такъв случай е добре да се консултирате с експерт, който има по-добра представа от вас как ще се движат лихвите занапред. Той може да ви посъветва и дали има смисъл да придобивате този пасив.
Лихвен риск съществува и когато притежавате активи, чиято цена зависи от лихвените проценти, например облигации. Връзката между цената на една облигация и лихвените проценти е обратно пропорционална. Ако решите да държите този инструмент до падеж, лихвените равнища не би следвало да ви притесняват. Ако обаче искате да генерирате и капиталова печалба, тогава отново е препоръчително да се посъветвате с експерт в областта. Той ще ви ориентира в бъдещите очаквания и възможността за капиталова печалба от такъв вид инструменти.
Кредитният риск е рискът от загуби заради изпадането в неплатежоспособност на длъжниците ви. Този риск е по-характерен за кредитни инструменти и може много добре да се илюстрира с нашумелите P2P платформи за споделено кредитиране. Това е фактически основният риск при тази инвестиция, тъй като с вашите пари вие финансирате заемите на отсрещната страна. Съветът тук е да приложите един от основните принципи при инвестирането – не слагайте всички яйца в една кошница. Казано по друг начин, инвестирайте малки суми в множество такива кредити, което ще сведе до минимум риска от неплатежоспособност на кредитополучателите.
Ликвидността се характеризира с това колко бързо можете да превърнете позицията си в дадена инвестиция в кеш. Съответно ликвидният риск са загубите или пропуснатите ползи от процеса на излизане от една позиция. Да вземем, например, инвестицията в недвижим имот. Ако купите имота в пика на имотния балон, пазарът е доста ликвиден. Всеки ден се изпълняват множество сделки, но след няколко седмици балонът се пука и цената започва да пада. Искате да продадете, но няма купувачи. В крайна сметка можете да продадете, но най-вероятно на доста по-ниска цена, тъй като това е актив с ниска ликвидност.
Примерът не цели да ви откаже от този вид инвестиция, а по-скоро да ви накара да се замислите за ликвидността като важен риск при инвестирането. Ако искате да имате бърз и постоянен достъп до вложенията си, инвестирайте предимно в активи с висока ликвидност, например акции на международни компании, облигации на стабилни държави и корпорации и други такива.
За разлика от горепосочените рискове, които могат да се елиминират, макар и с цената на много скъпи мерки понякога, пазарният риск не може да се елиминира. Той може само да се намали. Пазарният риск е възможността да претърпим загуби от инвестициите си поради промяна в пазарните фактори, а те, както е известно, са перманентно динамични. Решението на проблема е диверсификацията. Инвестицията в различни видове активи успява да намали общия риск на нашето портфолио, тъй като различните активи се представят по различен начин във всеки етап на бизнес цикъла.